Niedziela 26.09.2021

Niedziela 26.09.2021
liczba odwiedzin: 2252137

AKTUALNOŚCI

GALERIA ZDJĘĆ

WYDARZENIA

2019/2020

WARSZTATY "MŁODZIEŻOWEJ AKADEMII ROZWOJU"

Dnia 20 i 27 lutego klasa 2a uczestniczyła w projekcie ,,Młodzieżowej Akademii Rozwoju" realizowanego przez Górnośląską Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości w Chorzowie. Zajęcia, które prowadziła Pani dr. Jolanta Bernais, spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. Uczniowie poszerzyli wiedzę o zachowaniach w sytuacjach trudnych, radzenia sobie ze stresem, konstruktywnej krytyki i asertywnosci.

STUDNIÓWKA 2020

6 lutego w Restauracji REZYDENCJA  w Piekarach Śląskich odbył się bal studniówkowy uczniów klas maturalnych.

PODSUMOWANIE BIEGU PAMIĘCI ZE ŚWIATŁEM POKOJU

4 lutego  w Zespole Szkół nr 2 im M. Batko w Chorzowie odbyło się podsumowanie Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju.

Na konferencję przybyli uczestnicy Biegu, przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej, przedstawiciele władz miast i gmin zaangażowanych w to przedsięwzięcie oraz były więzień hitlerowskiego obozu KL Auschwitz p.S. Machulik.

Podsumowanie Biegu Pamięci połączone było z kilko ciekawymi wykładami dotyczącymi problematyki 75 rocznicy wyzwolenia obozu KL Auschwitz oraz Marszu Śmierci. Całość uroczystości podkreślił występ kwartetu smyczkowego.

Każdy uczestnik Biegu oraz wszyscy Goście otrzymali podziękowania wraz z pamiątkami.

Naszą Szkołę reprezentowali - Marek Kuzioła, Dominik Leeske i Nataniel Jóźwiak wraz z panią Katarzyną Jaron.

STUDNIÓWKA 2020

6 lutego uczniowie klas maturalnych zorganizowali tradycyją Żakinadę, czyli zabawę szkolną wprowadząjącą w studniówkowy nastrój. Uczniowie ZSGU mogli poczuć atmosferę wakacji na Hawajach (klasa 4a), przenieść się w fantastyczny świat Harrego Pottera (klasa 4b) oraz poznać zwyczaje mafii (klasa 3c).

SPÓŁDZIELNIA UCZNIOWSKA

W naszej szkole w ramach działań Spółdzielni Uczniowskiej młodzież sama prowadzi sklepik szkolny ” Piwniczka pyszności”. W ten sposób uczy się przedsiębiorczości, odpowiedzialności i komunikatywności.

Trzymamy kciuki i życzymy przyjemnej sprzedaży!

Sklepik jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.45 - 14.15

BIEG PAMIĘCI ZE ŚWIATŁEM POKOJU

We wtorek, 28 stycznia 2020 roku odbył się Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, w którym udział wzięli uczniowie chorzowskich szkół- w tym także i uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno- Usługowych (Marek Kuzioła, Dominik Leeske i Nataniel Jóźwiak) wraz z p. Katarzyną Jaron.

O godzinie 7.00 oddaliśmy hołd więźniom obozu KL Auschwitz,a następnie zabraliśmy na trasę biegu ogień pamięci.

Trasa Biegu przebiegała przez Oświęcim, Bieruń,Mikołów, Mokre, Borową Wieś, gdzie uczniowie tamtejszej Szkoły wraz z przedstawicielami lokalnych władz, serdecznie i uroczyście nas przyjęli.

Następnie trasa Biegu Pamięci wiodła przez Przyszowice aż do Gliwic, gdzie na cmentarzu przy ul. Kozielskiej nastąpiło uroczyste zakończenie Biegu.

Była to wyjątkowa i swoista lekcja historii, która miała na celu uświadomienie młodym ludziom, czym jest wrażliwość i pamięć. 

Na każdym kroku wracaliśmy do słów p. Turskiego- byłego więźnia KL Auschwitz, że: " Nie można być obojętnym!".

Organizatorem Biegu Pamięci był Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. M. Batko w Chorzowie oraz Komenda Wojewódzka Policji.

Druga część imprezy, wraz z podsumowaniem, odbędzie się 4 lutego br. w ZST nr 2 w Chorzowie.

WIĘCEJ O TYM WYDARZENIU MOŻNA PRZECZYTAĆ NA STRONACH:

katowice.ipn.gov.pl

slaska.policja.gov.pl

katowice.wyborcza.pl

75 ROCZNICA WYZWOLENIA HITLEROWSKIEGO OBOZU KL AUSCHWITZ-BIRKENAU

27 stycznia 2020 roku odbyły się miejskie uroczystości 75 rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego obozu KL Auschwitz- Birkenau.

Pierwsza część miała miejsce w III LO im St. Batorego w Chorzowie, gdzie uczniowie wysłuchali prelekcji edukacyjnej.

Wykład historyczny wygłosiła p. E. Małachowska z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Następnie wysłuchaliśmy wykładu p. Grzegorza Rosengartena - członka Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich, laureata wielu nagród i wyróżnień, ale przede wszystkim pasjonata historii okresu II wojny. Uczniowie zapoznali się z historią podobozu Bismarkhütte, który znajdował się w dzielnicy Batory, przy dzisiejszej ul. J. Czempiela.

Przy udziale władz miasta, przedstawicieli duchowieństwa i przedstawiciela gminy żydowskiej, uczniów chorzowskich szkół i mieszkańców miasta, miała miejsce druga część uroczystości, gdzie  przy zbiegu ul. Jubileuszowej i ul. St. Batorego symbolicznie wmurowano urnę z ziemią z obozów koncentracyjnych.

25 maja 2020 roku w tym właśnie miejscu stanie pomnik autorstwa Tomasza Wenklara, który to monument przedstawiać będzie dłoń symbolizującą cierpienie, okalaną drutem kolczastym.

Zespół Szkół Gastronomiczno-Usługowych reprezentowali uczniowie klasy 4c Technikum wraz z wychowawcą p. Katarzyną Jaron.

ZSGU DLA WOŚP

Jak co roku uczniowie ZSGU wraz z nauczycielami przygotowali bułki dla wolantariuszy z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczniowie w pocie czoła przygotowali prawie 800 bułek.

SZKOLNE JASEŁKA

19 grudnia uczniowie ZSGU wzięli udział w Szkolnych Jasełkach przygotowanych przez swoich kolegów i koleżanki pod opieką p. B. Kauli.

STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW

 

W dniu 16 grudnia nasza uczennica Weronika Koniecznaz klasy 4A odebrała z rąk Kuratora Oświaty w Katowicach dyplom i stypendium przyznane przez Premiera Mateusza Morawieckiego.

Uroczystość odbyła się w Zespole Szkół Budowlanych w Bytomiu. 

W imieniu Dyrekcji, Grona Pedagogicznego i uczniów serdecznie Weronice gratulujemy!

KARTKA URODZINOWA DO VICTORA

Taką piękną kartkę wykonała uczennica kl. 4b Martyna Potopa dla 4- letniego chorego Victora. Jego mama prosiła całą Polskę o wysyłanie kartek do Victora, żeby rozjaśnić dzień urodzin i wywołać radość i uśmiech u swego chorego synka. Z inicjatywy uczennicy kl. 4b Ewy Kowalskiej kartka została podpisana przez dziesiątki uczniów Gastro i wysłana do małego Victora.

"ADOPTUJ LIST DO ŚW. MIKOŁAJA" - INICJATYWA KLASY 4C

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas dla wszystkich.

W tym roku klasa 4c wraz z wychowawcą Katarzyną Jaron włączyli się w akcję charytatywną  "Adoptuj list do Św. Mikołaja".

Wspólnie postanowiliśmy,że nie będziemy obdarowywać się upominkami podczas klasowej Wigilii, a pieniądze przeznaczymy na szczytny cel.

Pomysłodawczynią akcji była uczennica klasy 4c Oliwia Hawrylak, której należą się szczególne podziękowania.

Pomimo,że jest to nasze ostatnie, wspólne spotkanie świąteczne, nie mieliśmy żadnych wątpliwości,że taki wybór był jak najbardziej słuszny.

Warto pomagać!!!

SZLACHETNA PACZKA

W tym roku ZSGU włącza się w akcję charytatywną SZLACHETNA PACZKA. Pomagamy samotnej mamie małego Jasia. Dary serca już wyruszają w drogę do potrzebującej rodziny.

ANTYSMOG DAY

Serdecznie dziękujemy  wszystkim za zaangażowanie w organizację i udział w naszej szkolnej kampanii na rzecz walki z zanieczyszczeniem powietrza.

28 listopada odbył się w naszej szkole Antysmog Day. Tego dnia wiele osób przyszło do szkoły ubranych na zielono, żeby zaakcentować swoje poparcie dla działań na rzecz przeciwdziałania zjawisku smogu.

Tego dnia rozwiązywaliście też test na temat zagadnienia smogu, jego przyczyn i negatywnych skutków. Klasy, które wykazały się najwyższym poziomem wiedzy antysmogowej to: 3B, 4C i 1C, które zostaną nagrodzone punktami w szkolnym rankingu klas.

Jury w składzie: p. Ewa Ptok i p. Emilia Bielawska wybrało także 3 plakaty, które najbardziej przemówiły do naszej wyobraźni, a także prezentowały najwyższy poziom wiedzy merytorycznej.

- 1 miejsce- plakat wykonany przez uczennice z kl.2A: Angelikę Hadamik, Wiktorię Hadamik,  Dominikę Borys i Kamilę Sosnę

-2 miejsce: plakat autorstwa Martyny Dziok i Wiktorii Zaskórskiej z kl.1F

-3 miejsce: plakat Angeliki Bejlik z kl. 1C

Wyróżnienie za walor artystyczny zostało przyznane plakatowi Wiktorii Jeleń i Agnieszki Radeckiej z kl. IICK.

Serdecznie dziękujemy za udział!!!

ZBIERAMY NAKRĘTKI - POMAGAMY ZWIERZĘTOM

Ogłaszamy akcję zbierania plastikowych nakrętek.

Akcja trwa do 10 stycznia 2020r. 

Zebrane nakrętki klasy mogą przynosić w każdy piątek na najdłuższych przerwach do p. K. Borowego (s.45)

Klasa, która zbierze najwięcej otrzyma punkty w rankingu klas.

W czasie ferii zimowych zebrane nakrętki zostaną przekazane Chorzowskiemu Schronisku dla Zwierząt, które wymieni je na konkretną pomoc dla zwierząt.

SZKOLNE ANDRZEJKI Z KLASĄ IIIA

29 listopada klasa III A wraz z wychowawcą Iwoną Miśtak - zorganizowała dla uczniów SZKOLNE ANDRZEJKI. Każda klasa miała możliwość ciekawej zabawy. Wszystko miało miejsce w Sali 23, w której dziewczyny przygotowały 5 różnych stanowisk zabaw i wróżb.

Było lanie wosku, wróżbitka Wiktoria, zabawy w odgadywanie co jest w tajemniczym pudełku, losowanie owocu i interpretacja co nas czeka w przyszłości, losowanie imienia przyszłej sympatii, poszukiwania na czas ukrytych w popcornie orzechów itp.

Każdy wróżby wylane z wosku mógł zabrać do domu na pamiątkę tego Dnia.

Przy okazji klasa III A wsparła organizowaną w szkole przez klasę I B - zbiórkę dla milusińskich z Chorzowskiego Schroniska dla zwierząt. Z przeprowadzonej zbiórki zebrano 66,17zł (najwięcej klasa 4b - 22,97zł), które zostaną przekazane klasie IB na zakup karmy suchej lub mokrej dla zwierzaków.

Klasa IV B , która najhojniej wsparła zbiórkę otrzymała dodatkowo punkty w Rankingu Klas – KLASA ROKU.

WARSZTATY Z PREORIENTACJI ZAWODOWEJ

W piątek 29 listopada 2019 zorganizowaliśmy warsztaty dla uczniów 8 klasy szkoły podstawowej nr 29 w Chorzowie.

W ramach  preorientacji zawodowej uczniowie wzięli udział w warsztatach „Zawody w branży gastronomiczno-hotelarskiej od kuchni”, podczas których wykonywali ćwiczenia gastronomiczne, cukiernicze, baristyczne, barmańskie i hotelarskie na warsztatach szkolnych.

Druga część obejmowała udział w warsztatach „Szanse i możliwości szkolnictwa branżowego” w ramach  doradztwa zawodowego.

Mamy nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie z tak sympatycznymi uczniami.

RELACJA FILMOWA Z DNIA DYNI

Telewizja internetowa Telpol INFO nadała relację filmową z DNIA DYNI, który odbył się  w dniu 8 listopada.

Aby obejrzeć relację proszę kliknąć link poniżej.

Relacja filmowa z Dnia Dyni

APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

           

8 listopada odbył się apel z okazji Święta Niepodległości.

IV REGIONALNE FORUM DORADZTWA ZAWODOWEGO

W dniach 17.-19.X.2019 oraz w dniu 21.X.2019 w Zespole Szkół Budowlanych im. K. Baczyńskiego oraz w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chorzowie odbywa się IV Regionalne Forum Doradztwa Zawodowego. Nasi uczniowie i nauczyciele biorą udział w tym wydarzeniu, aktywnie promując ofertę edukacyjną ZSGU.

NAGRODA ŚLĄSKIEGO KURATORIUM OŚWIATY

15 października w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach w sali marmurowej odbyły się uroczyste wręczenia medali Komisji Edukacji Narodowej oraz Śląskiego Kuratora Oświaty. Medale i nagrody wręczali wicewojewoda śląski Robert Magdziarz i zastępca śląskiego kuratora oświaty pan Dariusz Domański.

Nagrody Ministra Edukacji Narodowej i Śląskiego Kuratora Oświaty otrzymali nauczyciele posiadający  wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej lub opiekuńczej, podejmujący działania  na rzecz oświaty w wymiarze co najmniej regionalnym.

W naszej szkole to zaszczytne wyróżnienie otrzymała p. Natalia Zielińska.

GRATULUJEMY!!!!

MIEJSKI DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

15. października w Chorzowskim Centrum Kultury odbył się Miejski Dzień Edukacji Narodowej Z tej okazji, podczas uroczystej gali, Z tej okazji Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa, przyznał 38 nagród wyróżniającym się w pracy wychowawczej, opiekuńczej i organizacyjnej nauczycielom i dyrektorom chorzowskich placówek oświatowo-wychowawczych.

Z naszej szkoły nagrodę Prezydenta Miasta otrzymała p. Grażyna Tarasek.

GRATULUJEMY!!!!

oraz na stronie chorzow.naszemiasto.pl

AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA EDUKACJI NARODOWEJ

11 października w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej. 

W pierwszej części uroczystości miała miejsce gala wręczenia ŁYCHY GASTRO. Jest to wyróżnienie przyznawane nauczycielom przez ogół grona uczniowskiego w 5 różnych kategoriach.

Tegoroczne kategorie i nagrodzeni nauczyciele:

GORĄCY UŚMIECH - p. Magdalena Zielonka - uśmiech i życzliwość stale towarzyszy jej w codziennej pracy.

SOKOLE OKO - p. Krzysztof Borowy - zawsze wszystko widzi, dostrzega nawet najmniejszy ruch, każdą zmianę. U niego nie maszansy na ściąganie.

MISTRZYNI CIERPLIWOŚCI - p. Emilia Bielawska - nikt nie jest w stanie wyprowadzić jej z równowagi. To ostoja spokoju w każdej sytuacji.

SKARBNICA WIEDZY - p. Iwona Miśtak - super świetnie przekazuje wiadomości. Wzbogaca naszą wiedę każdego dnia.

ŻARTOWNIŚ ROKU - p. Krzysztof Borowy - zawsze dopisuje mu dobry humor, rozładowuje każda napięta sytuację.

Część artystyczną uroczystości przygotowały klasy 1 D i 1 C pod okiem p. W. Lisoń. Były skecze oraz tańce i śpiewy w wykonaniu solowym i w grupie.

Pani Dyrektor J. Szymczyk w swoim wystąpieniu podziękowała wszystkim pracownikom szkoły, tj. nauczycielom oraz pracownikom obsługi i administracji, za ich codzienną ciężką pracę oraz złożyła wszystkim życzenia z okazji Święta Edukacji Narodowej.

DZIEŃ SPORTU - PIKNIK INTEGRACYJNYDZIEŃ SPORTU - PIKNIK INTEGRACYJNY

4 października nie był zwykłym dniem nauki w ZSGU. W tym dniu uczniowie i nauczyciele mogli spędzić miło czas biorąc udział w Dniu Sportu i w Pikniku Integracyjnym.

Część sportowa odbyła się na Orliku przy ul. Kościuszki. Uczniowie klas pierwszych rywalizowali ze sobą w grach i zabawach zorganizowanych i przeprowadzonych przez nauczycieli wychowania fizycznego: p.M. Zielińskiego, B. Brzozowskiego i p. A. Gizę. 

Rozgrywki odbyły się w czterech konkurencjach: 

1. Wyścig rzędów;

2. Skok w dal z miejsca - łączony;

3. Przeciąganie liny;

4. Sportowe kółko i krzyżyk.

Najlepszą drużyną została reprezentacja klasy IG (BSIstopnia).

Wszyscy uczniowie wykazali się wolą rywalizacji i świetnie się bawili.

Piknik Integracyjny  odbył się na szkolnym dziedzińcu.

Sponsorem części gastronomicznej była firma SELGROS, która ufundowała produkty spożywcze do żurku śląskiego i kiełbaski na grila. Zupę dzień wcześniej ugotowali uczniowie klasy 4C(Tech) i grupa cukierników i kucharzy z klasy IP(BSIstopnia) pod nadzorem pań K. Beyer i E. Ortyl, zaś serwowali ją wprost z wojskowej kuchni polowej, zaproszeni przez p. dyr. J. Szymczyk, żołnierze 34 Śląskiego Dywizjonu Rakietowego OP w Bytomiu. Kiełbaskę grilowali i serwowali oraz zapewniali obsługę uczniowie klas trzecich.

Po zaspokojeniu pierwszego głodu odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych, które przygotował Samorząd Uczniowski wraz  opiekunem p. I. Miśtak. Pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do grona uczniów GASTRONOMIKA.

W ramach projektu unijnego "KOMPETENTNI NA RYNKU PRACY" odbył się konkurs "Integracja z matematyką".

Uczniowie klas IV-ych  i II c/k w ramach zajęć przygotowywały zadania konkursowe. 

4.10.2019 r. w ramach "Dnia integracji" odbył się konkurs. Uczniowie klas pierwszych dzielnie rywalizowały.

I miejsce zajęłą drużyna klasy IB, II miejsce drużyna łączona klas If+Ip , III miejsce klasa IG.

Uczniowie za udział otrzymali bonusy do wykorzystania na lekcjach matematyki, coś słodkiego. Drużyny zwycięskie w ramach nagrody otrzymały kalkulatory, które na pewno niejednokrotnie przydadzą się na lekcjach matematyki.

Piknik zakończył się wspólną zabawą przy popularnych hitach.

Pani Dyrektor wyraziła życzenie, by taka forma integracji pierwszoklasistów z uczniami klas starszych stała się tradycją szkolną w ZSGU.

Szkolną relację fotograficzną i filmową przygotowała p. K. Borowa.

Odwiedzili nas także reporterzy TUBY CHORZOWA. Ich relację można zobaczyć TUTAJ

GIEŁDA PODRĘCZNIKÓW UŻYWANYCHGIEŁDA PODRĘCZNIKÓW UŻYWANYCH

Już ruszyła giełda podręczników używanych.

Szukasz podręczników, chcesz sprzedać podręczniki - zamieść swoje ogłoszenie / swoją ofertę sprzedaży na tablicy obok BIBLIOTEKI.

PAMIĘTAJ:

W ofercie kupna i sprzedaży podaj tytuł, autora i wydawnictwo podręcznika oraz jak się można z tobą skontaktować.

Jeśli sprzedajesz podręczniki podaj również cenę i stan podręcznika.

GIEŁDA BĘDZIE FUNKCJONOWAĆ DO KOŃCA WRZEŚNIA

Kontakt

  • Zespół Szkół Gastronomiczno-Usługowych
    ul.Katowicka 64
    41-500 Chorzów
  • (+32) 24 11 725

Kontakt

Warsztat Szkolny

ul. Powstańców 6a

41-500 Chorzów


tel. (+32) 24 11 075

Mapa

Niedziela 26.09.2021