AKTUALNOŚCI

Niedziela 28.05.2023

liczba odwiedzin: 3694971

DZWONKI

0.      7:10 - 7:55

1.      8:00 - 8:45

2.      8:50 - 9:35

3.      9:40 - 10:25

4.     10:35 - 11:20

5.     11:30 - 12:15

6.     12:30 - 13:15

7.     13:20 - 14:05

8.     14:10 - 14:55

9.     15:00 - 15:45

10.   15:50 - 16:35

11.   16:40 - 17:25

12.   17:30 - 18:15

Galeria zdjęć

KRONIKA KLASY 2B (2021-2022)

KLASA 2B 2021/2022

Grudzień

9 XII 2021 r

Szopki, Szopki, Szopki - wystawa szopek w Zespole Szkól Gastronomiczno - Usługowych w Chorzowie.

Niektóre szopki bezpośrednio nawiązywały do zabytków Chorzowa, inne zaś do architektury ziemi śląskiej. Jak przystało na gastronomik, nie zabrakło szopki z piernika.

Na zdjęciach m.in. szopka nawiązującą do wieży kościoła św. Wawrzyńca, do kapliczki św. Nepomucena i młyna w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" (fot. sala historyczna w ZSGU)

Wystawa zorganizowana została pod kierunkiem p. dr Adama Liska.

więcej zdjęć w albumie poniżej:

Grudzień

17 XII 2021
 

Jedną z najpiękniejszych chwil w roku to Wigilia Bożego Narodzenia. Blask choinki, stół nakryty białym obrusem i opłatek tworzą niezwykłą, świąteczną atmosferę oraz oczywiście szopka.

W tym wyjątkowym i uroczystym nastroju w Zespole Szkół Gastronomiczno - Usługowych w Chorzowie odbyło się spotkanie opłatkowe zorganizowane przez klasę II B. Tradycyjnie opłatkowe spotkanie rozpoczęło się od życzeń złożonych przez wychowawcę klasy dr Adama Liska, następnie uczniowie złoży sobie życzenia. Nie obyło się bez wspólnego śpiewania kolęd i prezentów. W wigilijnym spotkaniu wzięła udział prawie cała klasa.     

Historia wigilijnego opłatka

Początek wigilijnej wieczerzy poprzedza dzielenie się białym opłatkiem. Ta piękna, wielowymiarowa i symboliczna tradycja występuje obecnie tylko w kulturze polskiej. Nasycona jest głębokim przekazem, dotyczącym przede wszystkim zgodnego bycia razem, skłóceni ludzie nie zasiadają przecież do wspólnego stołu i nie dzielą się chlebem.

 

Opłatek to cieniutki płatek chlebowy wypiekany z białej mąki i wody bez dodatku drożdży i soli. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa oblatum, które oznacza dar ofiarny. Tradycja ta sięga początkowych wieków chrześcijaństwa, kiedy pierwsi chrześcijanie spotykając się na wspólnych modlitwach, łamali się chlebem na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. Zabierali go ze sobą do domów dla tych, którzy nie uczestniczyli w spotkaniu.Pierwsi chrześcijanie używali do mszy świętej i podczas uczt religijnych zwykłego chleba. Forma pieczywa, która przypomina dzisiejszy opłatek, pojawiła się w X wieku. Wypiekali ją benedyktyni z klasztoru w Cluny (we Francji). Ówczesny opłatek nazywano nebula, czyli mgiełka. Wytwarzanie opłatków przez zakonników odbywało się w zgodzie z obowiązującym rytuałem – mnisi ubrani byli w alby (rodzaj szaty liturgicznej), wypowiadali modlitwy i śpiewali pieśni.

Do sporządzania ciasta wybierali najlepsze ziarno i najczystszą wodę, wykorzystywali narzędzia, które były przeznaczone tylko do wykonywania opłatków. Ciasto wylewano na żelazną formę z wyrytym wzorem – były to najczęściej symbole religijne i ornamenty roślinne oraz scenki z narodzin Jezusa – i na chwilę wkładano do ognia. W ten sposób otrzymywano okrągłe opłatki z odciśniętym wzorem. W dzisiejszej postaci opłatek dotarł do Polski w XV wieku. Ich produkcją zajmowali się pracujący przy kościołach organiści. Okrągłe formy zastąpiono prostokątnymi tzw. żelazkami, wykonywanymi przez żelazo-rytników, którzy nanosili na nie bożonarodzeniowe sceny.

O zwyczaju dzielenia się chlebem tak w wierszu „Opłatek” napisał Cyprian Kamil Norwid:

Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.

Współcześnie opłatki wypiekają siostry i bracia zakonni oraz nieduże, prywatne zakłady piekarnicze. Wiara w moc opłatka wśród naszych przodków była bardzo silna. Wierzono, że kto łamie się opłatkiem, nie zazna głodu w nadchodzącym roku. Obchodzenie domu z trzymanym w dłoni opłatkiem miało zapobiec ewentualnemu pożarowi. Jego okruchy gospodarze wrzucali do studni, aby oczyścić wodę. Na pozostawionych na stole cząstkach opłatka stawiano miski z wigilijnymi daniami, a następnie sprawdzano, do której się przykleił. Przyklejony do miski zapowiadał urodzaj rośliny, z której przygotowana była potrawa.

Więcej zdjęć w albumie poniżej:

Grudzień

16 grudnia 2021 r. - pamiętamy i pamiętać będziemy.

"Bieg Dziewięciu Górników" - zorganizowany w ramach 40. rocznicy pomordowania przez władze komunistyczne górników KWK Wujek po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Tym razem uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno - Usługowych w Chorzowie - klasa II B - zaczęli obchody od pomnika powstańców śląskich w Chorzowie.

Kronika przebiegu wydarzeń:

godz. 7:50 - zbiórka w szkole i przemarsz pod Pomnik Powstańca Śląskiego znajduje się na Placu Powstańców w Chorzowie.

godz. 8:50 - wspólne zdjęcie pod pomnikiem pomnik upamiętniający trzy wystąpienia zbrojne ludności śląskiej przeciwko władzom niemieckim.

godz. 9:10 - uczniowie docierają pod Pomnik Ofiar Katynia w Katowicach − odsłonięty 24 maja 2001 roku pomnik ku czci oficerów Wojska Polskiego pomordowanych przez Sowietów w czasie II wojny światowej znajdujący się na placu Andrzeja w Katowicach.

godz. 10:10 - uczniowie ZSGU przed Pomnikiem Dziewięciu z Wujka, odsłonięty 15 grudnia 1991 roku, autorstwa Aliny i Andrzeja Grzybowskich. Uczniowie zapalili także znicze pod pomnikiem zamordowanych górników.

godz. 10:30 - zakończenie biegu Dziewięciu Górników  pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Na koniec - zasłużony posiłek

Więcej zdjęć w albumie poniżej:

Listopad

26 XI 2021 r.
Poznajemy historię ubioru z XIII i XIV  foto klasa II B
 
Ciekawostki:
 
Stroje kobiece:
 

Nie istnieje jeden, uniwersalny średniowieczny strój kobiecy. W półnym średniowieczu, między XIII a XV wiekiem, ubrania ulegały bowiem częstym przemianom. Odzież damska w XIII wieku, przede wszystkim suknie, były przeważnie luźne i niedopasowane ( cotte i surcoat ). Około połowy XIV wieku kobiecy ubiór, a ściślej suknie średniowieczne , zaczęły zmieniać formę na bardziej dopasowaną do tułowia ( cotehardie ). Od końca XIV wieku znów zaczęła się pojawiać odzież wierzchnisa, bardzo obszerna, kloszowa w kroju, spinana paskiem pod biustem ( houppelande , robe ). Funkcjonowały one równolegle z innymi rodzajami ubiorów (cotehardie), tworząc bogatą gamę strojów.

Stroje męskie:

Między XIII a XV wiekiem męskie stroje średniowieczne przechodziły te same zmiany, co  ubiory kobiece. W XIII wieku ubrania średniowieczne były luźne i niedopasowane (cotte i surcoat). Około połowy XIV wieku ubranie stało się bardziej dopasowane do tułowia (cotehardie, później dublety). Pod koniec XIV wieku zaczęły się pojawiać ubiory średniowieczne bardzo obszerne (houppelanderobe) i funkcjonowały równolegle z innymi rodzajami średniowiecznych ubrań. W strojach męskich XV wieku, obok używanych od dawna oddzielnych  nogawicn, zaczęły pojawiać się  spodnie. Oprócz strojów cywilnych istniały również stroje bojowe, na które składały się ubrania pikowane oraz uzbrojenie średniowieczne.

Listopad

Listopad

11.11.2021 r.

Laureaci konkursu Origami.

W konkursie wzięło udział 23 uczniów. Oto niespodzianka nasze dziewczyny na podium:

I miejsce - M.Sznilik kl. 2b - gwiazda (wymagająca dużo pracy)

II miejsce - D. Szołtysek kl. 2b (bryła przestrzenna, która zadziwiła nawet matematyczki)

Październik

Pałac Muzeum Książąt Czartoryskich (26 październik 2021)

Uczniowie klasy II B i II A Technikum w ramach lekcji historii, na której przerabiali temat związany z renesansem w Europie zwiedzili Muzeum Książąt Czartoryskich  w Krakowie. Warto dodać ze zbiory tam znajdujące się są jednymi z najcenniejszych w Polsce i w Europie.  Na wystawie znalazły się nie tylko arcydzieła światowego malarstwa jak Dama z gronostajem Leonarda da Vinci czy Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna, ale także dzieła z dziedziny malarstwa, rzeźby, rzemiosła, militariów z różnych okresów czasy, czy sztuki użytkowej. To także ogromny zbiór pamiątek prezentujących historię Polski.

Wyjątkowy spacer po 21 salach Muzeum Książąt Czartoryskich rozpoczęliśmy od Podestu, gdzie prezentowane są dwa monumentalne płótna rodzajowe Jana Piotra Norblina. W dalszej części znajdują się pomieszczenia poświęcone Czartoryskim, stamtąd zwiedzający trafią do sali ukazujących dzieje Polski: od czasów Jagiellonów aż po schyłek I Rzeczypospolitej. Na pierwszym piętrze Muzeum widzowie zobaczą także najpiękniejsze dzieła sztuki sakralnej. Kolejne pomieszczenia przeniosą zwiedzających w zupełnie inną scenerię – świat sztuki Dalekiego Wschodu. Zwiedzanie drugiego piętra rozpoczyna się od Salonu antycznego, by później przenieść się do sali poświęconej sztuce renesansu. To stamtąd można przejść do pomieszczenia, w którym eksponowana jest Dama z gronostajem Leonarda da Vinci. Kolejne przestrzenie zabiorą widzów w podróż przez sztukę średniowiecza, sztukę Europy Północnej XV–XVII wieku – aż do czasów Rembrandta. Na drugim piętrze w Sali Polskiej prezentowane są też pamiątki głównie z puławskiej Świątyni Sybilli, a w salach oficyny – zbiory biblioteczne oraz kolekcja grafik i rysunków. Poniżej kilka fotek z naszego pobytu w muzeum. 

więcej zdjęć w albumie poniżej:

Październik

26 październik 2021 r. - klasa II b  w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Zaczynamy od fotek z Galerii Sztuki Starożytnej, w której są prezentowane cenne dzieła sztuki  i pamiątki historycznych z kolekcji Książąt Czartoryskich.  Krótka historia zbiorów. W 1801 roku księżna Izabela z Flemmingów Czartoryska stworzyła kolekcję pamiątek narodowych. Kolekcjonowane przez nią zbiory były prezentowane w Puławach, w dwóch parkowych pawilonach: Świątyni Sybilli, a od 1809 roku także w Domu Gotyckim. To właśnie w Domu Gotyckim eksponowano Damę z gronostajem Leonarda da Vinci oraz Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna. Do pereł w kolekcji Czartoryskich należał wówczas także Portret młodzieńca Rafaela Santi (zaginiony podczas II wojny światowej). Muzeum nie przetrwało jednak powstania listopadowego, w 1831 roku – po emigracji księcia Adama Jerzego Czartoryskiego – zbiory zostały przewiezione do Paryża. Powróciły do Polski dopiero w 1876 roku, w związku z planowanym otwarciem muzeum w Krakowie. Znaczące straty dla kolekcji przyniosła II wojna światowa. Po wojnie muzeum trafiło pod opiekę Muzeum Narodowego w Krakowie, a w 1991 pod zarząd Fundacji Książąt Czartoryskich. W grudniu 2016 roku, dzięki zakupowi rządu RP, kolekcja książąt Czartoryskich stała się integralną częścią Muzeum Narodowego w Krakowie.

więcej zdjęć w albumie poniżej:

Pałac Muzeum Książąt Czartoryskich (26 październik 2021)

Uczniowie klasy II B i II A Technikum w ramach lekcji historii, na której przerabiali temat związany z renesansem w Europie zwiedzili Muzeum Książąt Czartoryskich  w Krakowie. Warto dodać ze zbiory tam znajdujące się są jednymi z najcenniejszych w Polsce i w Europie.  Na wystawie znalazły się nie tylko arcydzieła światowego malarstwa jak Dama z gronostajem Leonarda da Vinci czy Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna, ale także dzieła z dziedziny malarstwa, rzeźby, rzemiosła, militariów z różnych okresów czasy, czy sztuki użytkowej. To także ogromny zbiór pamiątek prezentujących historię Polski.

Wyjątkowy spacer po 21 salach Muzeum Książąt Czartoryskich rozpoczęliśmy od Podestu, gdzie prezentowane są dwa monumentalne płótna rodzajowe Jana Piotra Norblina. W dalszej części znajdują się pomieszczenia poświęcone Czartoryskim, stamtąd zwiedzający trafią do sali ukazujących dzieje Polski: od czasów Jagiellonów aż po schyłek I Rzeczypospolitej. Na pierwszym piętrze Muzeum widzowie zobaczą także najpiękniejsze dzieła sztuki sakralnej. Kolejne pomieszczenia przeniosą zwiedzających w zupełnie inną scenerię – świat sztuki Dalekiego Wschodu. Zwiedzanie drugiego piętra rozpoczyna się od Salonu antycznego, by później przenieść się do sali poświęconej sztuce renesansu. To stamtąd można przejść do pomieszczenia, w którym eksponowana jest Dama z gronostajem Leonarda da Vinci. Kolejne przestrzenie zabiorą widzów w podróż przez sztukę średniowiecza, sztukę Europy Północnej XV–XVII wieku – aż do czasów Rembrandta. Na drugim piętrze w Sali Polskiej prezentowane są też pamiątki głównie z puławskiej Świątyni Sybilli, a w salach oficyny – zbiory biblioteczne oraz kolekcja grafik i rysunków. Poniżej kilka fotek z naszego pobytu w muzeum. 

więcej zdjęć w albumie poniżej:

Pałac Biskupa Erazma Ciołka -  to ostatnie muzeum jakie zwiedziła kl. II B Technikum. Warto wiedzieć, że pałac to druga po Wawelu wczesnorenesansowa budowla w Krakowie. Naszym oczom ukazały się  wspaniałe skarby sztuki średniowiecznej, renesansowej i barokowej takie jak: Madonna z Krużlowej, Osiołek Palmowy z Szydłowca, Chrystus w Ogrodzie Oliwnym Wita Stwosza, Epitafium Wierzbięt z Branic, czy  też po raz pierwszy zrekonstruowane tabernakulum z Wawelu Padovana. Był to nasz ostatni punkt wycieczki.

więcej zdjęć w albumie poniżej:

Październik

Pierwsza nasza wystawa zorganizowana pod kierunkiem  dr Adama Liska w ramach  40-lecia  wprowadzenia stanu wojennego i zbrodni komunistycznej na górnikach KWK Wujek. 

wiecej zdjęć w albumie poniżej:

Wrzesień

30.09. 2021 Dzień Chłopaka 

wiecej zdjęć w albumie poniżej:

Wrzesień

24. 09. 2021 r. Pierwszy rajd rzeką Rudą uczniów kl. II B Zespołu Szkół Gastronomiczno - Usługowych na trasie Rybnik Stodoły - Opactwo Cysterskie w Rudach. Spływ zakończył się zwiedzaniem Opactwa Cysterskiego w Rudach.

więcej zdjęć poniżej:

Wrzesień

14.09 2021 Światowy Dzień Sportu

więcej zdjęć poniżej:

 

Kontakt

  • Zespół Szkół Gastronomiczno-Usługowych
    ul.Katowicka 64
    41-500 Chorzów
  • (+32) 24 11 725

Kontakt

Warsztat Szkolny

ul. Powstańców 6a

41-500 Chorzów


tel. (+32) 24 11 075

Mapa

Niedziela 28.05.2023